Kategorie
Systemy operacyjne

Windows czy Linux? Oto jest pytanie

winvslinux
Kiedyś, na przełomie lat 80 i 90 stałą wojnę toczyli między sobą posiadacze Atari i Commodore. Każda ze stron uważała, że ich sprzęt jest sto razy lepszy od konkurencji. Dziś podobną wojnę toczą między sobą użytkownicy systemów operacyjnych Windows i Linux. Który z systemów jest lepszy? Posiadacze Windowsa wiedzą swoje, czyli identycznie jak posiadacze Linuxa.

Sprawdźmy zatem, czym różnią się te dwa systemy operacyjne. Jak różnice te wpływają na komfort pracy, komfort użytkowy i nie tylko.

Cena i częstotliwość wydań nowego systemu
Microsoft raz na kilka lat wypuszcza na rynek zupełnie nowy system Windows. Różnie to bywa z ich jakością, nie zawsze zupełnie nowa odsłona Windowsa jest do zaakceptowania przez użytkowników. Należy jednak mieć na uwadze, że im nowsza wersja na komputerze, tym dłuższy okres wsparcia udzielany przez Microsoft. Linux otrzymać można w ramach niezależnej dystrybucji. Tak naprawdę wybór określonej dystrybucji należy do użytkownika.

Ile kosztują systemy operacyjne? W przypadku standardowej wersji Windowsa należy zapłacić około 400 zł. Oczywiście kupując często komputery, Windows jest „w cenie”, przypisany do określonej płyty głównej komputera. Linux z kolei kosztuje zero złotych.

 

windows10

 

 

 

 

 

Czy twój sprzęt poradzi sobie z systemem operacyjnym?
Kiedy wybiera się system Windows 10, to należy mieć na uwadze, że starsze komputery o ograniczonych parametrach mogą mieć problem z płynną pracą. Linux może zostać dostosowany do konkretnych parametrów sprzętowych posiadanego komputera. Wszystko zależy od umiejętności „uszycia na miarę” pod komputer systemu Linux.

Komputer do gier i systemy operacyjne
Sprawa tutaj jest oczywista. Popularność systemu Windows nie pozostawia złudzeń, dlatego też wszystkie gry tworzone na komputery, są oczywiście przygotowane do pracy pod windowsem. Inaczej sytuacja ma się z Linuxem, gdzie nie znajdzie się zbyt wielu pozycji, które będą płynnie pracowały w systemie.

Usługi i oprogramowanie, które znajdziemy w systemie Windows i Linux
Windows dostarcza różnego rodzaju aplikacje, oprogramowanie, pozwalające na swobodne korzystanie z komputera w warunkach domowych. Równocześnie należy pamiętać, że w systemie Windows 10 otrzymamy wiele „interesujących” aplikacji, które tylko zamulają komputer. Mowa choćby o grach mobilnych, raczej mało interesujących dla użytkowników. Jeżeli mowa o dodatkach do Linuxa, to przede wszystkim użytkownicy mają swoje przyzwyczajenia i samodzielnie mogą ustawiać, czego chcą i co zainstalują.

 

linux

 

 

 

 

 

 

Bezpieczeństwo użytkowania
Windows z uwagi na popularność jest stałym celem ataków. Wirusy, trojany, najwięcej powstaje ich z myślą o Windowsie. To jest ceną, którą płaci się za podbicie globalnego rynku systemów operacyjnych. Linux jako system niszowy, w porównaniu do Windowsa, nie jest w żaden sposób atrakcyjny dla osób, które chcą hakować, wypuszczać wirusy.

Co zatem wybrać z myślą o pracy na własnym komputerze? Trzeba sobie zdać sprawę, iż przyzwyczajenia sprawiają, że praca na Windowsie dla większości jest łatwiejsza. Kto jednak chciałby zwiększyć komfort użytkowania komputera, powinien przesiąść się na Linux. Naturalnie wymaga to wykonania pewnej pracy, aby przyzwyczaić się do tego, co oferuje Linux.