Kategorie
Bez kategorii

Polar i softshell, czyli znakomity materiał na kurtki i nie tylko

polimex-softshell
Polar i softshell to materiały, które są doskonałe jeżeli mowa o przygotowaniu odzieży outdoorowej. W ofertach sklepów sportowych, trekkingowych można znaleźć ogromną ofertę choćby kurtek polarowych czy też typu softshell. Czym cechuje się odzież przygotowana z takich właśnie materiałów? Co będzie lepsze, przykładowo kurtka polarowa, a może jednak typowa softshellowa?

Czym jest polar i jakie ma właściwości?
Polar przygotowany jest w oparciu o tworzywa sztuczne. Specyficzny splot, dobór materiału, wszystko to powoduje, że polar gwarantuje ogromną hydrofobowość, czyli przekładając na codzienny język, nie będzie chłonął wody. Jak pokazują badania oraz praktyka, polar przygotowany w oparciu o najlepsze jakościowo materiały, to gwarancja, że zatrzyma niewiele wody. Należy również zaznaczyć, że odzież polarowa posiada doskonałe właściwości izolacyjne, co ma kluczowe znaczenie w niskich temperaturach.

Softshell i jego zalety
Jeżeli odzież zostaje przygotowana poprzez wykorzystanie materiału takiego jak softshell, to można mieć pewność, że będzie znakomicie chroniła przed wiatrem. Równocześnie odzież softshell to gwarancja oddychalności, co się przydaje w trudnych warunkach, np. podczas górskich wędrówek czy jazdy na rowerze. Softshell będzie więc znakomitym materiałem na kurtki, kiedy to poszukiwana jest odzież przydatna w trakcie dłuższych wędrówek, w momencie kiedy pada deszcz, czy organizm się poci.

Co lepsze? Polar czy softshell?
Nie można jednoznacznie zawyrokować co jest lepszym rozwiązaniem. Zarówno polar jak i softshell doskonale się sprawdza w wielu sytuacjach. Oczywiście kiedy okazuje się, że ma być wietrznie i deszczowo, to na pewno odzież softshellowa będzie lepszym wyborem. Na większe chłody zaś odpowiednim wyborem może okazać się typowa odzież polarowa.

Bardzo ważnym jest jednak, aby wszelkiego typu odzież, zarówno polarowa jak i softshellowa, powstawała z najlepszych materiałów, przygotowanych przez profesjonalistów. Na pewno wśród wielu producentów tkanin i dzianin, warto mieć na uwadze to, co proponuje Polimex w tym zakresie: https://polimex.net/pl/sklep/8-tkaniny-i-dzianiny/79-polar-i-softshell

Kategorie
Bez kategorii

Zalety oraz wady systemu operacyjnego Android

android1 Android to obecnie jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych. Przecież urządzenia mobilne w większości opierają się właśnie na nim. Przecież jak wiadomo aby wiele aplikacji działało choćby na smartfonach czy też tabletach to koniecznym jest posiadanie właśnie systemu android. Co zatem trzeba o nim wiedzieć, a dokładniej jakie posiada zalety, a jakie wady? Sprawdzajmy dokładnie, dowiedzmy się wszystkiego i sami zdecydujmy czy będzie nam niezbędny czy po prostu można się bez niego obyć.

Najważniejsza zaleta to oczywiście odpowiednia ilość ilość aplikacji działających pod środowiskiem Android. Tak naprawdę trzeba wiedzieć, że nie licząc produktów na aplikacje Apple iOS to nie ma równie drugiego tak bogatego systemu operacyjnego w różnego rodzaju aplikacje, narzędzia. Praktycznie każdego dnia wychodzą ich niezliczone ilości. Jedna użyteczne, inne mniej. Pamiętajmy o tym fakcie, pamiętajmy o tym aby rozważnie wybierać urządzenia z odpowiednim systemem operacyjnym. Zwracajmy właśnie uwagę na to co jest niezbędne. Oprócz tego Android pozwala producentom tabletów na implementację wielu technologii, takich jak choćby nadajnika podczerwieni czy też łączenia ze słuchawkami Bluetooth. Również przesyłanie plików pomiędzy sprzętem wyposażonym w Android, a komputerem jest banalnie proste.
android2
Jakie wady posiada ten system operacyjny? Mianowicie powinniśmy pewność, że jest on systemem mało przejrzystym. Mnogość programów, problemy z ich odinstalowaniem albo po prostu kompletna niewiedza, że na tablecie, telefonie znajduje się choćby kilka różnego rodzaju programów do odtwarzania muzyki. To ogromny błąd, po prostu irytujący użytkowników. Często należy również wiedzieć, że nie współpracują one z różnego rodzaju urządzeniami na linii tablet – smartfon. Bez specjalnych aplikacji nie ma możliwości połączenia takiego sprzętu w jedną całość. Dodatkowo, z uwagi na swoją otwartość, bardzo podatny na różnego rodzaju ataki, na wirusy. Dlatego należy dokładnie z niego korzystać, uważać co się instaluje

Kategorie
Bez kategorii

Systemy operacyjne – ich podział i rodzaje

systemyoperacyjne1 Kto wyobraża sobie pracę na komputerze który nie posiada odpowiedniego systemu operacyjnego. Są one nieodłączonym elementem każdego sprzętu PC, nie ma innej opcji pozwalającej korzystać z komputerów. Czym jest system operacyjny? W wielkim skrócie to środowisko programów które zebrane w jedną całość tworzą program główny pozwalający działać instalowanym w systemie oprogramowaniu.
System Operacyjny odpowiada naturalnie za pracę wszystkich programów, procesów w trakcie pracy komputera. Naturalnie to system operacyjny odpowiada choćby za to jakiego rodzaju oprogramowanie będzie działać na danym komputerze, pozwala tworzyć sieci komputerowe, korzystać z internetu czy też chronić komputer. Najważniejsze to jednak stabilna praca, dzięki dobrze dobranemu systemowi operacyjnemu jest to możliwe. Z drugiej strony nie ma obecnie na świecie takiego systemu operacyjnego który w stu procentach byłby idealny, spełniałby oczekiwania użytkowników.
systemyoperacyjne2
Co powoduje, że systemy operacyjne są użyteczne dla użytkownika, pozwalają w pełni wykorzystać sprzęt komputerowy? Wśród licznych cech wymienia się zawsze te najważniejsze, istotne z punktu widzenia standardowego użytkownika sprzętu.
Na pewno szybkość i łatwość instalacji oraz w następstwie tego prostota w użytkowaniu systemu operacyjnego. Istotnym elementem jest to aby OS współpracował z innymi systemami w jak największej ilości, by istniała bezproblemowa możliwość przemieszczania danych z innych systemów, innych komputerów, urządzeń. Użytkownicy cenią sobie również łatwą instalację różnego rodzaju urządzeń, sprzętu bez znaczenia na jakim systemie operacyjnym będzie to robione. Zatem OS przystosowany do rozmaitych urządzeń, nie tworzenie OS ekskluzywnego, dedykowanego tylko wybranym opcjom.
Wśród innych cech jakie mają znaczenie dla zwykłego użytkownika systemów operacyjnych znacząca będzie cena którą przyjdzie zapłacić za możliwość jego użytkowania. Również ilość aplikacji które posiada sam system jak i tych które mogą zostać za jego pomocą uruchomione.

Jakie systemy operacyjne są obecnie dostępne na rynku, czy też które z nich zapisały się szczególnie w świecie komputerów?

WINDOWS – system operacyjny który miał swoją premierę w roku 1984. Od tego czasu przechodził ewolucję, co jakiś czas powstawały jego lepsze wersje, nowe edycje. W Polsce boom na sprzęt PC rozpoczął się w połowie lat 90tych i dlatego najbardziej znane wersje OS Windows to WIN95, 98, XP. Obecnie na rynku dostępny jest system operacyjny WINDOWS 7 oraz WINDOWS 8. Ostatnio zaś premierę miał system operacyjny oznaczony numerem 10. Nie da się ukryć, produkty firmy Microsoft są najczęściej wybierane przez użytkowników, praktycznie większość komputerów wyposażonych jest system operacyjny Windows.
ms-dos
MS DOS czyli system operacyjny dla komputerów 16-bitowych. Oczywiście niektórzy z nas mogą go pamiętać, był w pełni tekstowy, należało po prostu wprowadzać odpowiednie komendy aby móc z niego korzystać. Powstanie MS DOS i jego użytkowanie to naturalnie lata 80te. Pierwsze OS Windows opierały się właśnie na MS DOS. Również w Polsce korzystano z tego systemu operacyjnego, osoby które uczyły się informatyki w pierwszej połowie lat 90tych doskonale znają środowisko MS DOS.

Linux – 32 bitowy system operacyjny z rodziny UNIX. Powstał w roku 1991 i cały czas jest rozwijany. Cieszy się zainteresowaniem osób które mają znaczną wiedzę o komputerach. Jego zaletą jest oczywiście cena, a raczej jej brak. Dzięki licencji General Public License można bez problemów instalować go na swoim komputerze, a także ma się dostęp do kodu źródłowego. Korzystanie z Linuxa pozwala na uruchamianie aplikacji Windows. Dlaczego ten OS jest popularny wśród pewnej rzeszy informatyków, osób doskonale znających się na komputerach? Przede wszystkim wysoka stabilność, co pozwala na komfortową pracę choćby programistom.

BeOS – dość nowy OS który może zostać wykorzystany na komputerach PC czy też Macintoshach. W zamyśle system operacyjny BeOS to po prostu połączenie wszystkiego co najlepsze w Windows oraz MAC OS. Celem jest stworzenia jest danie ogromnych możliwości działania w ramach środowiska różnego rodzaju sprzętów komputerowych, w ramach systemów 64-bitowych